baş tacı

Pizza Değil Pisa!

By  | 

Bu bölümün ikinci yazısı yine bir İtalya şehrinden geliyor! Bizim ısrarla Pizza dediğimiz ama aslında Pisa olan minik ve şirin İtalyan şehrinden bahsetmek istiyorum bu yazıda da. Minik dediğimde abarttığımı düşünmeyin, gerçekten nokta kadar. Her şey dip dibe. Tam da tahmin ettiğiniz gibi o meşhur, herkesin eliyle koluyla tutmadan duramadığı eğri Pisa Kulesi de bu şehirde!

Pisa’ya ulaşmanın en kolay ve en mantıklı yolu Floransa’dan trene binmek. 8-9 Euro gibi bir fiyatla 50 dakikada Pisa’ya varabilirsiniz. Küçük bir tren istasyonuna iniyorsunuz, şaşırmayın :) Floransa’da 1 gün fazladan kalarak Pisa’ya da vakit ayırabilirsiniz. Tekrar tekrar kalmak için yer aramanıza gerek yok bu durumda.
Floransa’da olduğu gibi Arno nehri bu şehirde de devam ediyor. Aslında ilk gördüğünüzde sanki küçük Floransa gibi gözükebilir. Daha sakini, daha boşu ve daha küçüğü olarak tanımlanabilir. Binalar yine sarı ve kızıl tonlarında. Tipik İtalyan havası burada da devam ediyor. Sokaklarda pek fazla insan yok nedense, ya da bize öyle denk gelmişti.

Tren istasyonundan çıktıktan sonra dümdüz yürüyüp ufak bir köprü geçerek 15-20 dakikada Pisa Kulesi’nin olduğu meydana ulaşabiliyorsunuz. Bence yine toplu taşıma kullanmanıza gerek yok, İtalya zaten sokaklarıyla meşhur olduğu için ne kadar çok şey görürseniz o kadar karlısınız demektir!

IMG_8167

15-20 dakika sonunda karşınıza acayip yenilenmiş, buram buram restorasyon kokan bir meydan çıkıyor. Yerler yemyeşil ve sanki daha az önce serilmiş gibi çim. Pisa Kulesi de size göz kırpıyor. Şimdiden hazırlıklı olun, bu kule gerçekten yamuk! Başta inanamıyorsunuz. “Kesin bir şey tutuyordur bunu ya!” diyorsunuz ama öyle bir şey yok. Tamam İtalya hükümeti bu yapıyı korumak için inanılmaz para harcıyor, hatta 2010’da yaptıkları bir açıklamaya göre önümüzdeki 50 sene içinde yeni bir eğilme beklemiyorlarmış.

Biz işin turistik kısmına dönelim. Bu küçük meydandaki bütün tarihi mekanları gezebilmek için bilet alıyorsunuz. Meydanın adı “Mucizeler Meydanı”. Bahsettiğimiz biletlerin hepsi tek bir ofisten alınıyor, zaten hepsi aynı bilet üzerinde. Hangilerini gezmek istiyorsanız onların işaretli olduğu biletinize birazcık fazla para veriyorsunuz maalesef. Ama emin olun bu yamuk kuleye çıkmak inanılmaz ilginç bir deneyim :) Çıkacağınız zaman göreceğiniz manzara belki dudak uçuklatmaz, ama emin olun fazlasıyla yamuk bir kuleye çıkma aşamanız o heyecan bile bence yeterli.

IMG_8433

IMG_8436

 

 

 

 

 

 

 

Mucizeler Meydanı’nda Pisa Kulesi, Pisa Katedrali, Vaftizhane ve Anıt Mezar bulunuyor. Bunlar da gidilmişken görülmesi gereken yerler bence. Zaten Pisa’da ekstradan gezilecek çok fazla yer olmadığı için, o gün cimriliği bir kenara bırakıp hepsine tek tek girin derim.

IMG_8176

IMG_8282

Pisa’dan hediyelik eşya olarak o anki büyülenmenize kapılıp da sakın boyunuz kadar olan Pisa Kulesi heykellerinden almayın. Bir düşünün onu uçağa bile zor sokarsınız ve aslında evinizde koyacak yeriniz bile yoktur muhtemelen… Yine en makulu ufak magnetler, anahtarlıklar ya da illa biblo almalıyım diyorsanız kulenin ufak bibloları.

Pisa’daki satıcıların çoğu Arnavut. Nasıl oluyorsa da çok iyi Türkçe anlıyorlar. Pazarlık yapmaya kalkışıyorsanız eğer planlamayı yanınızdaki arkadaşınızla değil, içinizden yaparsanız daha etkili olabilir bu durumda.

Aynı şey yemek yiyeceğiniz yerlerde de geçerli. Pisa Kulesi’ni karşınıza alıp yemek yiyebileceğiniz ufak restoranlardan oluşan dar bir sokak var. Fiyatlar genel olarak çok pahalı değil. Ama garsonlar biraz yapışkanlar şimdiden uyarıyorum, “abla gel, abla ucuz, abla menü” yapan Türk garsonlarından alışkınsanız tabi ki hiç zorlanmayacaksınız :)

Pisa ufak bir şehir başta da söylediğimiz gibi. 1 günde oldukça iyi gezebileceğiniz bir yer. O yüzden çok da geç olmadan Floransa’ya geri dönseniz iyi edersiniz, tren kaçırmak isteyeceğinizi sanmıyoruz. İtalya’da hiç bir şey kesin değildir bunu sakın unutmayın :) “Daha tren vardır yaaa nolucak ki?” demeyin, o tren aslında olmayabilir. :)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir