Anasayfa

Pride Faydaları!

By  | 

pride

 

Gezi’den bu yana Gay Pride göz kamaştırıyor.

Sadece rengarenk giyip sokaklarda komik sloganlarla yürüyebilme özgürlüğü olarak düşünmeyin.

Gay Pride, muhalefet dersi de veriyor, öteki olarak görülüp yaşam mücadelesi verenler, kimlik savaşı hala sürenler, algılara ve toplumsal baskıya karşı çarpışanlar renkli bayrak altında toplanıyor.

Bu sene de Pride süresince gündem oldukça dolu.

Salt’ta film gösterimleri,  Cezayir Toplantı Salonu’nda Paneller, Yürüyüşün kendisi ve after partysi de bu haftanın gündemlerinden sayılabilir.

Bir özel etkinliği ise detaylı paylaşmak gerek.

Burada detayları görebilirsiniz; aynı panelin çatısı altında “Ekoloji, Gezi ve LGBT” birlikte değerlendiriliyor.

gaypride

Konuşmacı: Terry Reintke Avrupa Parlamentosu Yeşiller/EFA milletvekili
Konuşmacı: Erdal Partog
Konuşmacı: Menekşe Kızıldere İklim İçin kampanyası aktivisti

LGBTİ hareketi Gezi’den New York’taki iklim yürüyüşüne ekoloji mücadelesinin vazgeçilmez bir parçasına dönüşüyor. Bizler gezegen için de ayaklanıyoruz!

Toplumsal eşitsizlikler LGBTİ toplumunu, dünyada diğer tüm marjinalize edilmiş toplulukları olduğu gibi, iklim değişikliğine bağlı aşırı hava olaylarının ve ekolojik yıkımların etkilerine karşı daha kırılgan hale getiriyor.

LGBTI toplumu iklim krizine karşı daha da risk altına girmeden harekete geçmeli. Ama zaten LGBTİ toplumu harekete geçmeyi çok iyi biliyor.

Dünyanın bir çok yerinde LGBTİ hareketi büyüyen ekoloji hareketinin, iklim mücadelesinin vazgeçilemez bir parçasına dönüşüyor. Gezi Parkı’nda da, New York’taki 400 bin kişilik iklim yürüyüşünde de en önemli hareketlerden birisi LGBTİ hareketiydi.

Bu panelde iklim adaleti hareketinin sosyal adalet hareketiyle birleştiği noktaları, müştereklerimizi nasıl birlikte savunacağımızı konuşacağız.

 

Event’e de buradan ulaşabilirsiniz.

Katılsanıza;

https://www.facebook.com/events/455653567950313/Bize Adalet Lazım!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir