baş tacı

Saçlarınızdan Tatilin İzlerini Silin!

By  | 

Yazı : Ceren Gümüşel

a9e0c4be383cd788aa615579f32f5eb6

Deniz, kum, güneş…

Hepimizin bütün yıl hayalini kurduğumuz muhteşem yaz üçlüsü.

Tatilin vücuda iyi geldiği, başlı başına bir arınma yöntemi olduğu su götürmez bir gerçek fakat öte yandan; cildimiz ve saçlarımız deniz suyundan ve güneşin zararlı ışınlarından oldukça olumsuz etkilenebiliyor, tatil sonrası yeni bir ”ben şimdi ne yapacağım?” stresini beraberinde getirebiliyor.

Birazdan okuyacağınız bakım önerilerinin faydasını görmek istiyorsanız; saat 11.00-16.00 arası güneşe mümkün olduğunca az çıkmalı, alkol ve sigaradan kaçınmalı, günde en az 3 porsiyon sebze-meyve ve tabii ki en az 2,5 litre sıvı tüketmelisiniz. (Ufak bir ayrıntı; tüketeceğiniz 2,5 litre sıvının en az 1,5 litresi sudan oluşmalıdır.)

Deniz suyunun saçları doğal bir görünüme kavuşturduğu, dalgaları netleştirip güzel bukleler yarattığı doğru fakat içindeki tuz, oldukça yıpratıcı bir etkiye sahip.

Ayrıca güneş ışınları, saç boyalarıyla reaksiyon verip saç renginde değişmelere yol açabiliyor. O nedenle kesinlikle denizden çıkar çıkmaz saçlarınızı nem verici bir şampuanla yıkamalı ve sodyum klorür tuzlarını iyice temizlemelisiniz, başınızı şapka ile muhafaza etmelisiniz.

Kuru ve yıpranmış saçlar için zeytinyağı kürü:

cb74c0e5e95e46a10b140dd3749a32efZeytinyağı veya tatlı badem yağını küçük bir tencerede el değebilen sıcaklığa kadar ısıtın.

İçine bir tatlı kaşığı hakiki bal koyarak homojen hale gelene kadar iyice karıştırın. Bir eldiven yardımıyla, saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru iyice yedirin.

Başınıza bone veya streç film geçirerek 30 dakika bekletine ve şampuanınızla durulayın. (Ayrıca saç kremi uygulamanıza gerek yok.)

Saçlarınız yağlanmaya meyilli ise; bu maskeyi yaptıktan sonra duş sırasında elma sirkesi kürü uygulayabilirsiniz. Parlaklığı artıracak, kırılmaları azaltıp saçları güçlendirecektir.

En güzel bakım, evdeki doğal malzemelerle yapılan bakımdır fakat vakit bulamıyorsanız kozmetik mağazalarında satılan nemlendirici saç maskelerini haftada 2 kez saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Sık kırılan saç uçlarından şikayetçi iseniz, uçlara argan yağı uygulamanız faydalı olacaktır.

Unutmadan, hangi saç tipine sahip olursanız olun, 2 ayda bir kırık uçlarınızı aldırmak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini ve daha hızlı uzamasını sağlayacaktır.

Hepinize iyi tatiller! Sağlıklı ve bakımlı günler dilerim…

Ceren Gümüşel – twitter.com/votkalimonn

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir