Takipte

Sergi: İzel Rozental

By  | 

‘Savaşa hiç gerek yok.’

Yazar: Zeynep Özdoğan

İzel Rozental, savaştan bahsediyor. Savaşa olan nefretinden, çevre sorunlarının giderek büyümesinden, toplumsal çöküşlerin arttığından bahsediyor. Ama en önemlisi bunları karikatürize ederek yapıyor. Karikatürist İzel Rozental 40 eserin bulunduğu 15. Kişisel sergisinde güncel ve politik karikatürlere de yer veriyor.

Mart 1951’de İstanbul’da doğan İzel Rozental, 1971 yılından itibaren amatör olarak çizdiği karikatürleri bazı gençlik ve mizah dergilerinde yayınlandı. 1991 yılından beri de Şalom gazetesi için haftalık editoryal çizimler yapmaya başladı. O tarihten bu yana “Tünelin Ucu” başlığı altında Şalom Gazetesi’nin birinci sayfasında politik karikatür çiziyor.

Türk mizahının uluslararası bir üne sahip karikatürcüsü büyük usta Turhan Selçuk adına 23 Nisan 2011’de doğduğu yer olan Milas’ta açılan Turhan Selçuk Karikatürlü Ev, İzel Rozental’in karikatürlerine 28 Haziran 2011 – 13 Temmuz 2011 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak. Yazı ve çizgilerinde her zaman bir bütünlük oluşturan editoryal karikatür çizen İzel Rozental bakış alanının merkezine dünyayı koyarak ve dünyanın bugününe bakarak keskin bir gözlem ve mizahla oluşturduğu karikatürleriyle dikkat çekmekte. Eleştirmen Yazar Tufan Erbarıştıran ‘a göre de “Kendine özgü karikatür tasarımı ile topluma psikolojik ve sanatsal anlamda iletiler vermekte olan İzel Rozental’in karikatürlerinde çizenle izleyen arasında dolaylı bir bağlantı kuruluyor ve etkin yaratıcılık göze çarpıyor. İzel Rozental’in karikatürlerinde tek bir tipleme değil, sosyal ve siyasal sorunların yansıtıldığı bir anlayış dikkat çekiyor.

Sanatçı, güncel olaylara olan bakışını naif bir dille topluma sunmasının yanında grafik sanatları açısından da iz bırakan bir yere sahip. Az sözlü ve yalın çizgisi olan karikatürleriyle çizgiyle mizahı etkin bir şekilde buluşturan İzel Rozental, 8’i yurt içinde olmak üzere 15. kişisel sergisiyle Milas Belediyesi Hacı Ali Ağa Konağı Turhan Selçuk Karikatürlü Ev’de sanatseverlerle buluşuyor.

  • Tarih               : 28 Haziran-13 Temmuz 2011
  • Sergi Açılış   : 28 Haziran 2011 Salı, saat 15.00
  • Yer                  : Milas Belediyesi Hacı Ali Ağa Konağı Turhan Selçuk Karikatürlü Ev

Bilgi için:

www.milas.bel.tr Tel: 0252 512 14 16

Sanatçı ile ilgili notlar:

  • Briç konulu karikatür ve çizgi bantları Fransa, ABD ve İngiltere’de 1996-2000 yılları arasında düzenli olarak yayınlandı. Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan’ın önderliğinde Le Monde Gazetesi’nin çizeri Plantu’nun kurduğu Cartoning for Peace Vakfı tarafından düzenlenen ve uluslararası basın çizerlerinin yer aldığı sempozyumların İsrail, Filistin, Japonya, Yeni Zelanda, Korsika ayaklarına Türkiye’yi temsilen katıldı.
  • Çeşitli yazı, röportaj ve makaleleri Güldiken Mizah Kültürü başta olmak üzere, Cumhuriyet, Cumhuriyet Kitap, Radikal gibi gazetelerde yayınlandı. 2006-2009 yılları arasında FECO’nun (Dünya Karikatürcü Dernekleri Federasyonu) ikinci genel başkanlığını yaptı.
  • 1999 yılında Schneidertempel Sanat Merkezi’nin kuruluşuna öncülük etti, halen bu merkezin yöneticisidir. Yazı araç ve gereçleri üreten bir şirketin sahibi olup, TUKID (Kırtasiyeciler derneği) Yönetim Kurulu Genel Sekreterliği görevini yürütmektedir.
  • Bugüne kadar yayınlanmış beş düz yazı kitabı ile yedi karikatür albümü bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir