Kadın Kısmının Halleri

Şiddet, Fondöten ile Kapatılmıyor.

By  | 

En kötüsü de, farkına varamadığımız şiddet.

Yazar: Zeynep Öz

Kadınların hayatını kâbusa çeviren en büyük problemlerin başında şiddet geliyor. Günümüzde ufak bir adım sayılsa da şiddet daha fazla konuşabilir hale geldi. Fakat asıl şiddet, bizim farkına varamadığımız veya farkına varsak da adını koymadığımız davranışlar. Öncelikle şunu bilmeliyiz; şiddet sadece eğitimsiz veya maddi durumu kötü kadınların yaşadığı bir şey değil. Hepimiz biliyoruz ki eğitim görmüş, çalışan, orta veya üst sınıf kabul ettiğimiz kadınlar da şiddet görüyor.

Bu şiddet de akla ilk gelen anlamıyla sadece ‘dayak yemek’ olmuyor.  Ailemizin veya erkek arkadaşımızın kıyafetimizle ilgili yaptığı olumsuz bir yorum ve bir engelleme hareketi de şiddettir. Yapmak istediklerimizin engellenmesi, kendimizle ilgili kararların kabul görmemesi, aşağılanmak, ciddiye alınmamak da bir tür şiddet ve en kötüsü, en yıpratıcısı bu belki de.

Bunun yanında sözlü, cinsel veya fiziksel şiddete uğrayan kadınlar, şiddetin ne olduğuna dair bir bilince sahip olsalar bile hala susuyorlar. Tacize maruz kalan kadınlar hala ‘etraf ne der’ diye bu durumu kimseyle paylaşmıyorlar.

Hepimiz kadınız, ve örneğin sadece kadın olduğumuz için sokakta sözlü tacize uğruyoruz (hemen hemen bütün kadınlar hayatlarında bir kere bile olsa sokakta laf yemiştir) ve sadece kadın olduğumuz için iş yerinde aşağılanıyoruz/önemsenmiyoruz. Canımızı yakan her şeye ve herkese karşı sesimizin daha güçlü çıkabileceğine inanmamız yeter.

  • Ülkemizde ise son zamanlarda konuşulmaya başlayan ve yürürlüğe giren bir Aile Koruma Kanunu var. Bu kanun hakkında bilgi almak ve hukuk alanında sahip olduğunuz hakları öğrenmek için:  http://www.ksgm.gov.tr/yonetmelik_ailekoruma.php
  • Şiddetin ne olduğunu, şiddete örnek olayları ve şiddet durumunda ne yapılabileceği hakkındaki bilgilere ve şiddete maruz kalmıyor olsanız bile bu dertten mustarip kadınların yanında olmak ve onlara destek vermek için neler yapabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız: http://www.morcati.org.tr/tr

Unutmayalım; şiddet, fondötenle kapatabileceğimiz bir problem değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir