Anasayfa

Sıkıysa Mutlu Ol!

By  | 
Ay kardeşim, ey bacım, oy anacım, vay efendiler, içinde bulunduğumuz ahval ve şerait içinde mutluluk çok zor.
Elde kalan son kırıntıları bir yerlere stoklamışız ama nerede koyduğumuzu bulamıyoruz resmen
Her gün bir bilinmezliğe uyanmak çok zor.
Başımıza ne gelecek bilmeden 6 ay sonrası için ucuz uçak bileti bakamayız, tatil planı yapamayız, kriz mi olacak, işsiz mi kalacağız, para dolarda mı dursun? Bu kadarcık para dolara çevrilir mi?
Hayatımız piç adam sevmiş de ne zaman gidecek, ne zaman terkedecek diye gözüne bakarmış gibi mutluluk kırıntılarının gözünün içine bakarak geçiyor.
mutsuzluk7
O zaman ne yapmak lazım?
Samanlıktaki iğneleri helak olmadan bulmak lazım!
Küçük öneriler hazırladık bakın bakalım ucu size de bir mutluluk olup dokunur mu?
1- Sair bir akşam üzeri, güzel bir masa kurup kendinize, sadece kendinize, hiç tarzınız olmadığını düşündüğünüz ya da belki 10 yıldır dinlemeyip eskiden sevdiğiniz şarkıları dinleyin. Akşamınız değişik geçsin. Günü, ayı, yılı unutuverin. Mümkünse evde kimse olmasın, camdaki yansımanıza bakarak dans edin! Müzik mutluluktur.
reverse-1275037573_girl-dancing-in-the-kitchen
2- Sadece turistlerin yaptığını düşündüğünüz şeyleri yapın bir günlüğüne, mesela şehrin tur otobüslerini takip edip, hediyelik eşyacılarda saçma objeleri inceleyin, almayın ama. Yazılara boş bakmayı deneyin. Onları okumamayı başarırsanız siz de yabancı turiste dönüşebilirsiniz. Keşfetmek mutluluktur.
fes-takan-turist
3- Yemek yapın; evdeki malzemelerle, ziyan olabileceğini göz önüne alıp az az koyarak, deneyerek. Kendine ait özel ve lezzetli bir tarife sahip olmak insanı mutlu etmez mi? Yaratabilmek mutluluktur.
lady-cooking
4-Çekmeceleri boşaltın, gereksiz her şeyi atın! Hafiflemek mutluluktur; hem çöplerinizden hem bağlarınızdan kurtulun!
cekmece_detay
5-Saçma şeyler düşünün; çocukken yaptığımız gibi; mesela bir makina yapsak bulutlara şekil verebilir miyiz? Bir film çeksem kimi oynatırdım? Kostümle işe gitmek serbest olsa ne giyerdim?  Hayal gücünüz sizi özgürleştirsin; özgürlük mutluluktur.
06
6-Gün içinde aniden durup yaptığınız şeye bakıp, sözle ne yaptığınızı tekrar edin. “Şu an toplantıya yetişmek için panikle araba kullanıyorum” “Şu an bir toplantıya gitmek için sahil yoluna saptım” “Şu an en sevdiğim şehrin, harika manzarasında araç kullanıyorum, aracım var, kullanabiliyorum ve manzara da harika!”
Şimdi oldu!
   crazed_lady_driver11
7-Dönüştürün! Evdeki giysi ya da eşyayı başka bir şeye dönüştürün, jean’i kesip şort yapın en kötü, ya da eski tabureyi rengarenk boyayıp minik bir sehpa yapın, eski çizmenize çiçek ekin. Tasarlayın ve üretin. Üretebilmek mutluluktur.
Geri-Dönüşüm-Dinlenmesi-Çin-2011
8-Konuşamadığınız ya da çok özlediğiniz birine, üşenmeden mektup yazın, yazmak rahatlatır, kağıt kalıcıdır. Mutlu hatıralar bırakın!
mektup
9-Bir sosyal sorumluluğun kenarından tutun, asosyalseniz, vaktiniz yoksa, paranız hiç yoksa, bir gün evde bir tepsi kurabiye pişirip, ışıklardaki yalınayak çocuklara dağıtıverin. Mutluluk paylaşıldıkça büyür.
     Coken-bina-Suriyelilerin-dramini-ortaya-cikardi_1
10-Göğe bakın!
           cekmece_detay

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir