Sonbaharda Depresyon Başkadır

By  | 

Yazı: Diyetisyen Özge Kelebek

dyt.kelebekdiyeti@gmail.com


Sonbaharda havanın erken kararması mı, geç aydınlanması mı, yağmur mu, her ne derseniz deyin; çoğu kişide mutsuz bir ruh hali ile yoğun tembellik duygusu (sürekli uyuma modu gibi) görülür. Psikolog olmadığım için, işin tam olarak psikolojik yönünden pek bahsedemeyeceğim; ama bu psikolojinin beslenme ile nasıl düzeltilebileceğinden fazlası ile bahsedebilirim.

Depresyon durumunda endorfinin azalması ile hem yoğun stres, hem de nedensiz yorgunluk fazlası ile hissedilir. Genelde biz kadınların bu tarz durumlarda ilk önce yedikleri besin çikolatadır. Hatta o kadar çok yeriz ki, sonra kilo sorunu ile depresyona tekrar gireriz. Evet, çikolata endorfini arttırır; fakat kan şekerinde ani yükselme ve düşüşe neden olmasından dolayı etkisi kısa süreli olur.

Canımızın sıkkın olduğu bu zamanlarda havada soğuk olduğu için elimizden kupa kupa kahvemiz eksik olmaz. Kahvenin bizi sakinleştirici özelliği evet belki bir süre işe yarabilir; fakat kahvenin kafein nedeni ile uyku problemi yaratması depresyonu daha da tetikleyebilir.

Hem çikolata, hem de kahve depresyonda tüketmemiz gereken besinler peki ne tüketeceğiz???

Omega 3 yağ asidi depresyonu önleyen ve depresyon tedavisinde kullanılan elzem bir yağ asididir. Balığın temel yağ asididir. Ayrıca cevizin içerisinde de bol miktarda bulunur.  Hazır balık ve ceviz mevsimindeyken tüketmekte yarar var.

Vitamin B12 ‘nin de depresyon üzerinde etkili olduğu belirtilmektedir. Özellikle hayvansal ürünlerde süt, yoğurt, peynir ve et çeşitlerinde yoğun miktarda bulunur. Benim tavsiyem süt ve yoğurt tüketimini bu dönemde attırmanızdır. Çünkü hem karbonhidrat, hem protein içeriği ile endorfin ve seretonin hormonunu da arttıracaktır.

Lifli karbonhidratlar ise; hem endorfini arttırır, hem de kan şekeri dengesini sağlar ve böylece kendinizi uzun süreli mutlu hissedebilirsiniz. En güzeli lifli bisküviler ve dirençli bir nişasta olan muzdur. Muz hem sizi tok tutar, hem endorfini yoğun bir şekilde arttırır, eğer bir de tadını seviyorsanız, muhteşem bir damak tadı bırakarak ekstra mutluluk sağlar.

Bir de akla gelmeyecek başka bir yöntem daha vardır. Spor! Evet, spor yaparak endorfin hormonunuzu arttırır, hem miskinlikten kurtulur, hem belki biraz sosyal olur ve böylece sonbahar depresyonunuza son vermiş olursunuz.

Peki bunlara başlamadan önce depresyon giderici, mutluluk verici, hemen kalkıp yapabileceğiniz ne vardır? Tabi ki, Muzlu Kakaolu Smoothie!

Kalori: 200 kal

Malzemeler:

1 adet küçük boy muz

50 gram tofu (soya peyniri)

½ su bardağı yağsız süt

1 tatlı kaşığı kakao

1 tatlı kaşığı bal

Yapılışı:

Önceden muzu dilimleyip derin dondurucuda dondurun. Bir kapta tofuyu, yağsız sütü, kakaoyu ve balı blenderla karıştırın. Karışımın üzerine donmuş muz dilimlerini ekleyip tekrar blendarla karıştırın ve servis edin.

Afiyet olun, mutlu olun!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir