Anasayfa

SÖYLENEN VE OLMASI GEREKEN

By  | 

Son dönemde kadınlara yönelik şiddet ve haddini aşan söylemler sadece Türkiye’de değil, dünyada da çoğaldı. Aslında bu cümleyi yazarken düşündüm de, belki de kadınların yüzyıllar sonra daha çok ve farklı şekillerde seslerini çıkarmak aklına geldi ve birbirini tetikleyen bu eylemler büyüyor ve yakın zamanda dünyayı değiştirecekler.

Carol Rossetti Brezilyalı feminist bir illustratör ve spontan başlayan Women projesiyle, kadınların yaşadıklarına, başka ama zaten olması gereken bir açıdan bakıyor.

1

Rose, çocuk sahibi olmamaya karar verdi.

Dert etmene gerek yok Rose. Annelik bir seçimdir ve kararın seni daha az kadın yapmaz.

2

Whitney, 10 yıl boyunca mutlu olmak için kilo vermeye çalıştı. Sonra fark etti ki, vücudu onu sevdiği şeyleri yapmaktan ve mutluluğu bulmaya çalışmaktan alıkoymuyordu.

İşte bu, Whitney! Kendi mutluluğunla arana dışlayıcı ve ayrımcı etkenler sokmamalısın. Herkes öz saygıyı hak ediyor.

3

Maite 16 yaşındayken, ilk kez bir kız arkadaşı olduğunda, birçok kişi bunun yalnız bir deneyim olduğunu düşündü. Gerçekten öyle de olabilirdi, ancak Matie, kız kardeşi ilk kez bir erkek arkadaşı olduğunda, böyle düşünceler olduğunu hiç duymadı.

4

 

Mariana plaja gitmeyi her zaman çok sevdi. Daha sonraları, insanlar Mariana hakkında kötü şeyler söylemeye başladı ve hatta ona bikini giymeyi bırakıp daha usturuplu bir şeyler giymesini bile önerdi.

Mariana, bedenin halkın hoşuna gitmesi için sunulmuş bir süs eşyası değil. Plaja canın nasıl istiyorsa, öyle gidersin. Dış görünüşünü onaylamayanlar, başka bir yöne bakabilirler.

– Burda 87’lik çıtır Baddie Winkle’ı hatırlayıp tekrar hayran olalım. –

5

Ana tecavüze uğradı.

Ana, yalnız değilsin. Bu senin suçun değil. Yaşadıkların senin kim olduğunu tanımlamaz. Sen, bundan çok daha fazlasısın.

6

Andressa, Taina, Liz ve Luana. Hepsinin birçok dövmesi var ve insanlar bu dövmeleri hafifmeşreplik olarak yorumluyor. Kızlar, boşverin. Gidin, vücudunuzu istediğiniz gibi boyayın ve canınız kiminle istiyorsa, onunla yatın; dövmelerin cinsellikle hiçbir ilgisi yok.

7

Amanda, traş olmanın kendisine göre bir şey olmadığına karar verdi. Amanda, o senin bedenin ve bedeninle istediğin şeyi yapabilirsin. Görgü kuralları senin kimliğinle ilgili bir şey söyleyemezler.

8

Silvia’nın beyaz saçları var. İnsanlar, yaşlı görünmemesi için Silvia’ya saçlarını boyamasını söylüyorlar.

Silvia, saçlarını boyamak senin kararın ve bu asla bir zorunluluk olamaz. Eğer saçlarını beyaz seviyorsan, hiç kimse bu konu hakkında bir şey yapamaz. Yaş, bir utanma nedeni değil. Saçların çok güzel ve bu senin kararın.

9

Rebecca depresyona girdi ve uzun aylar sonrasında, vücudundaki yaraları saklamadan kıyafetler giyebilmeye başladı.

Rebecca, bu yaralar senin ne kadar cesur olman gerektiğini gösteren hatırlatmalar. Psikolojik acı insani bir şey ve acı çekmek seni daha az insan yapmaz.

10

Isaura kürtaj yaptırdı. Herkes yardımcı olmak yerine, nedenleri yüzünden onu yargıladı.

Isaura, nedenlerin her ne olursa olsun, güvenli bir prosedürü hak ediyordun.

11

Alice, sadece seks amaçlı ilişkiler yaşıyor. Bazı arkadaşlar, ona kendisine saygı duymadı gerektiğini ve bu nedenle de, bunu değiştirmesi gerektiğini söylüyor.

Alice, kendisine olan saygısıyla seks hayatının hiçbir ilgisi olmadığının farkında.

12

Ursula, makyaj yapmayı hiçbir zaman sevmedi.

Bu bir problem değil Ursula. Sen kendi yüzünün patronusun!

13

Laura, sadece bol kıyafetler giyiyor; çünkü kadın giyim kreasyonlarıyla kendini rahat hissedemiyor.

Laura, cinsiyet kıyafetle tanımlanmaz. Herkes, kendi kimliğine en uygun şeyi giyebilir ve giymeli de. En iyi kıyafetin için kocaman bir mağaza seni bekliyor, sadece kadın gibim bölümünde değil.

41

Susan, kendi tercihiyle baş örtüsü takıyor; ama birçok kişi, onun İslamiyet tarafından baskı altında olan bir başka kadın olduğunu söylüyor.

Susan, ne giydiğin senin kişisel kararın ve asıl, seni giymek istediğin şeyden alıkoymaya çalışmak özgürlüğüne yapılan bir baskıdır.

15

Olivia saçını kaybettiğinde, bir daha asla peruksuz dışarı çıkamayacağını düşündü.

Ama üzerinden bir süre geçti, Olivia kendini tekrar sevmeye başladı ve peruğunun güzelliğiyle bir ilgisi olmadığını keşfetti. İçimizdeki sevgide çok daha fazla özgürlük var, öyle değil mi Olivia?

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@mbsays.com

https://twitter.com/androverdose

https://instagram.com/yesersariyildiz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir