baş tacı

söz konusu aşk olunca, hepimiz gerizekalıyız.biz

By  | 

Biz birbirinden farklı yaşta, mesleklerde, renkte, boyda, kiloda, şehirde bambaşka hayatlar yaşayıp bambaşka adamları seven binlerce kadın; hepimiz hakkımızdaki tüm klişelerin vücut bulmuş haliyiz.

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@mbsays.com

http://twitter.com/androverdose

Kadınların efendi yerine, piç adam tercihini yüzyıllardır konuşuyor;

filmlere konu ediyoruz. (yüzyıllardırda abartı var, evet.) Kimimiz her bulduğumuz ıssız adama aşık oluyor, kimimiz “Öf ıssız adam da ne allaşkına” diyerek prim yapıyoruz.

Aslında biz kadınlar, çoğu zaman ıssız adamlara aşık olmuyor, piç adamları ve hatta adamları da tercih etmiyoruz. Bizim tercihimizi belirleyen şey; onlarla yaşayacağımız hayatlar, onların yanındaki kendimiz aslında. İçimizde hep uçarı kaçarı biri var, spontane yaşayan, küçükken bir filmde izleyip büyüyünce olmak istediğimiz kız. İşte biz, bir şekilde kendimizi aslında o olduğumuza inandırıp o adamın yanında o kız olabileceğimizi düşünüyoruz.

Hayaller kuruyoruz. Biz bunu zaten hep yapıyoruz. Hangi hayaldeki kendimizi en çok seversek, gidip o hayaldeki adama kendimizi göz göre göre aşık ediyoruz. Kimbilir; belki piç olmak, belki de piç olanı yola getiren olmak istiyoruz.

Biz birbirinden farklı yaşta, mesleklerde, renkte, boyda, kiloda, şehirde bambaşka hayatlar yaşayıp bambaşka adamları seven binlerce kadın; hepimiz hakkımızdaki tüm klişelerin vücut bulmuş haliyiz.

Herkesi salya sümük ağlatan Issız Adam döneminde kaç erkekten “aynı ben”i duydunuz? Ya da o aralar neredeyse aşık olacağınız adamı hiç mi benzetmediniz?

Busunuz işte, buyuz; bir filmin içinde yaşamak isteyen milyonlarca insan… Gişe rekoru kıran bir filme benzeyerek yaşadıklarını aşk diye adlandırmaya çalışanlar. Statuler, tweetler yazıp bloglar tutanlar. Aşklarını yüceltiyormuş gibi gösterirken, aslında “işte böyle sizin aklınızın ermeyeceği bi’ aşk yaşıyorum” ben alt metniyle kendilerini yüceltmeye çalışanlar…

Dünyanın bir yerinde savaşlar oluyor, bombalar patlıyor, insanlar ölüyor, çocuklar ağlıyor, kadınlara tecavüz ediliyor, cinayetler işleniyor, evler yıkılıyor, başka evler sel altında kalıyor, aileler dağılıyor, sevgililer şehit oluyor, sevgililerin bedenleri satılıyor ve dünyanın bambaşka bir yerinde bir kız, bi’ adam onu aramadığı için kendini çok çaresiz hissediyor.

Gösteriş budalası desem çok kızar mısınız?

1 Comment

  1. Pınar

    24 Haziran 2011 at 21:04

    Ne güzel yazmışsın… :) …dünyanın tüm sorunlarının farkında olarak çaresiz hissediyor olabilir ama kendi içinde kendi durumunu. Üstelik bir yandan da toplamda kendi çaressizliğinin dünyanın en önemsiz şeyi olduğunu düşünerek… Gösteriş budalası diyebilir misin? Çaresizliğini nasıl hissettiğine, hayatına ve çevresine nasıl yansıttığına bağlı. İçindeki çaresizlik duygusuyla memnun mutlu olmaya çalışarak hayat devam ediyorsa no problem aslında… Yani deme gösteriş budalası falan… :)))) Ben dünyanın en bahtsız, en çaresiz insanıyım modundaysa ok. diyebilirsin istediğini… :)))) Bir de bu yorum biraz yoldan çıktı, yayınlama istersen. Ben zaten kahve sohbeti modunda sana yazmıştım… :)) Güzel olmuş yazı… :)))))

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir