Takılıyoruz

By  | 

Kelime anlamına takılmayın, “sadece takılıyoruz”

Yazı: Gizem Telci

Kadın erkek iletişimindeki en büyük sorunlardan biri, “sadece takılıyoruz” kavramının tanımı konusunda anlaşamamaları. İlişkiye bakış açısı farklı. Biz önce sadece takılıyoruz der, sonra bir önce ilişkisini merak eder, ardından bir sonraki ilişkisi olmaz isteriz. Erkeklerse “kahpe diem” felsefesi ile takılmaya başlar, anı yaşar ve arkasına bakmaz.

Bu düşünce düne kadar böyleydi benim için. O yüzden takılmak da bana göre değildi. (Hala da değil) Aşık olurdum, bağlanırdım deli gibi, sonra ilişkiyi yiyip bitirir, tüketir rahatlardım. Tüketim çağında yaşıyoruz ne de olsa. Kimse kimseden uzun ömürlü aşklar beklemesin.

Alkol kana karışınca düşünceler de değişiyor elbet. Bana da bir gün böylesi oldu, duygusallığı bir kenara bırakmaya karar verdim. Bu karar beni takılmak kavramıyla tanıştırmadı ama Avrupa ve Türk erkeği mantalitesi arasındaki müthiş uçurumu gösterdi. Evet, hayatımda ilk kez bir barda tanıştığım çocuk Danimarkalı çıktı!

Detaya girmiyorum ama takdir ettim kendisini. Karşısında sarhoş bir kadın görünce –sözüm meclisten dışarı demeliyim sanırım burada- ne koparsam kardır mantığında davranan erkeklerden çok uzaktı. Bunu Türk ya da yabancı diye ayırmak belki yanlış ama şu da acı bir gerçek ki Türk insanı her şeyin olduğu gibi yükselen trendimiz ‘one night stand’in de bokunu çıkarıyor. Keyifli bir an paylaştığın insana saygı duymak gerekir bence. Ama Türk insanının %90’ı kendi keyfinden başka hiçbir şey düşünmüyor. Bu nedenle etrafımızda küçük küçük ‘Barney Stinson’lar dolanıp duruyor.

Uzun lafın kısası, gece barda tanıştığım bir Danimarkalı’nın beni hemen ertesi gün arayacağı, yemeğe çıkaracağı ve hatta yarım yamalak yol bilgisiyle beni evime kadar bırakacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Günümüz Türk erkekleri totosunu şuradan şuraya kaldırmaya üşenirken, çok daha rahat oldukları söylenen Avrupalıların bu centilmenliği beni benden aldı doğrusu. Sonuç mu? Uzun süreli olamasa da aşık olmak güzel şey…

Bu arada aşk deyince aklıma geldi, bugün falcının biri bana 2012 başına kadar sana yeni bir aşk yok dedi. Moralim bozuldu, hatta öyle ki kendimi eve kapadım, Mystery Jets konserine bile gidemedim. Fallara inanıp böyle kendimi eve kaparsam, aşkın uzun süre daha olmaması sıra dışı bir durum değil, biliyorum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir