baş tacı

Tasarlanacak Mecra Arayanlara

By  | 

Mecrayı Bulan: Ayşen Aksakal

Bizimki gibi nev-i şahsına münhasır ülkelerde bazı meslekleri herkes yapar. Yedi göbekten ev hanımları dekorasyonda salona cam tuğla döşemekten sifonu dantel kaplamaya kadar uzanan bir skalada iç mimarlığa soyunurken, evinde kedi besleyenler baytarlığa, alabalık yetişen yerde yaşayanlar ise bele balık bağlamalı tedaviler ile şifacılığa niyet edebilir. Bu koşullar altında hepimiz 2009’da yenilenen TRT’nin logosuna bakıp “ulan o paranın onda birine kralını tasarlardım ben” demiştik, gelin hepberaber itiraf edelim. Lakin işin gerçeği öyle değil hepimiz biliyoruz. Benim o dönem kendimce tasarladığım ve 100 tl’ye derhal teslim edebileceğim alternatif TRT logom şu an midemi bulandırıyor mesela.

Eğer tasarıma ilginiz bu seviyeden bir iki tık daha ilerideyse, evde mouse pad tasarlamaktan ve sürekli reklamlara bakıp logo, ürün, kampanya eleştirmekten bıktıysanız size bir önerim var; WROPEN. (http://www.wropen.com/) Nasıl ama? İsim bile tasarım kokuyor değil mi? Sitede onlarca ödüllü tasarım yarışmasını görebilir, katılım şartlarını inceleyebilir ve WROPEN güvencesinde yarışmaya katılabilirsiniz. Hatta yeterince iyiyseniz ödüle hak kazanabilirsiniz. Bu durumda da Madam Brownie’ye de bir krokenlı pasta ya da ne bileyim limonlu cheesecake filan yollarsınız artık.

Bir de www.wropenminded.com var. Burada da wropen’a ait bloga erişebilirsiniz.
İşte ben geçen cumartesi günümü WROPENminded workshop’ında geçirdim. Konumuz lazer kesim teknikleri idi. Böyle yazınca ilgi uyandırmayabilir ama makinayı görünce hemen bir tane edinip eve götürmek istiyorsunuz sonra bedelini öğrenince makinanın sahibi OTİMSAN’a “saygılar bizden” deyip vazgeçiyorsunuz.BUN Design’ ın da tasarım ve üretimini yapan OTIMSAN atölyesinde öyle ilginç şeyler vardı ki girişte bilet kesip sanat müzesi muamelesi yapsalar yerdik.
Ben sadece sunumu izleyebilirim derken beynimde ampuller yandı şimşekler çaktı ve ekteki ampul adamı tasarladım kazara. Aslında ilk tasarladığım 5 nesnenin benden önce bin kere tasarlandığını öğrenince ampul adam icraata geçirildi desem daha doğru.


Bu gözler o gün neler neler gördü yazıya sığmaz. Tasarlayana hayranım tasarımdan ötürü.
Ne demişti Einstein “Hayal gücü bilgiden çok daha önemlidir.”
(Bunu da lazerle yazalım, yanına da Einstein’ ın resmini işleyelim dedim ama Einstein’in saçı bıyığı çok detaylı olduğu için o kadar beklemeye sabrım izin vermedi.)

Tasarlayakalın
Sevgiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir