baş tacı

Tolki: 5 Dakikada Değişir Bütün İşler…

By  | 

Praktikliği, kullanıcıdaki algısı, kullanım kolaylığı ve hızı nedeniyle dating anlamında bir devir olacağını düşünüyorum uzun vadede.

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

https://twitter.com/#!/androverdose

Aslında çıktığı gün yazıp herkesi haberdar etmek istiyordum; ama ilk gün tolkilemekten vaktim olmadı, sonra da iş güç falan derken kaynadı gitti arada açıkçası.

Yine de geç kalmış değilsiniz; Tolki, Cuma günü hayatımıza giren, 48 saatte App Store’da zirveye oturan, benim randomly speed chat şeklinde tanımlayabileceğim bir iPhone uygulaması. Speed diyorum; çünkü sadece 5 dakikanız var. O anda online olan size en uygun kişiyi buluyor ve sizi eşleştiriyor.  Yazarak ya da sesli mesaj göndererek konuşuyorsunuz; istemezseniz konuşmayı bitiriyorsunuz ve aşırı sevimli Tolki robotu size yeni birini buluyor. Praktikliği, kullanıcıdaki algısı, kullanım kolaylığı ve hızı nedeniyle dating anlamında bir devir olacağını düşünüyorum uzun vadede. Beni cezbeden noktalarını da hızlıca madde madde sıralıyorum:

Tolki

Tolki

– Tüm dating sitelerinin aksine nasıl insanlardan hoşlandığınızı tek tek yazmanıza gerek yok. Zaten bence dating sitelerinin en büyük yanlışı bu. Ben ne bileyim ben ne istiyorum? Bilsem bulacağım zaten. Esmeri denemişim olmamış, kumral denemişim tutmamış. İnsan en iyi tecrübelerinden ders çıkarıyorsa, biten ilişkilerimizden yola çıkarak en iyi ne istemediğimize karar veririz o zaman, değil mi ama? Barcelona Barcelona’nın bence en etkileyici sahnelerinden biri olan Scarlett’in “Hala ne istediğimi bilmiyorum; ama bir kez daha ne istemediğimi anlamış oldum” dediği sahneyi hatırlayın. Olay bu kadar basit aslında; biz ne istemediğimizi çok iyi biliyoruz ve dolayısıyla ne istediğimizle ilgili kolay seçim yapabiliyoruz. Tolki de bize bu seçim şansını sunuyor. App’e üye olduktan sonra size ikişer ikişer  fotoğraflar getiriyor ve hangisi sana göre diye soruyor. İkisinden birini seçme ya da “ikisi de değil” deme şansın var. Bu sırada uygulama da arka planda senin nasıl insanlardan hoşlandığını çıkarıyor.

tolki

tolki

– Kesinlikle Biscolata erkekleri tadında hoş çocuklar ve kızlar mevcut, ama pek tabii alakasız tipler de. Aslında uygulama lokasyon bazlı çalışıyor; ancak sanırım şu anda yeni olduğu çok yaygın olmadığı için uzaktaki insanlarla da eşleşebiliyorsun. Alakasız tipler içinse “bitir” seçeneği var, istediğin an sonlandırabiliyorsun. Gece dışarı çıktığındaki gibi def edene kadar uğraşman gerekmiyor. Bir de burdan mesaj vermek istiyorum; öncelikle msn mi kaldı lan? Sonralıkla, her yerin bir adabı varsa, Tolki’de de whats up istenmeli bence.

– “Fark etmez” seçeneğini kullanarak hem kadınlarla hem de erkeklerle eşleşebiliyorsun. Ben mesela bunu bir dating aplikasyonu olarak kullanmak istemiyorum. Kız kıza kuaför muhabbeti yaptığımız da oldu, hoşlandığı çocukla ilgili muhabbet ettiğimiz kız da. Bana kalırsa randomly chat aplikasyonu demek daha yerinde.

– Flört etmenin herkesin ihtiyacı olduğu gerçeği düşünüldüğünde, iş çok eğlenceli hale geliyor. Herhangi bir mekanda çiftle takılıp sıkılan  insan dramını düşünsenize. Neyse ki artık Tolki var 😉

Sonuç olarak, 2 günde 20 binden fazla kullanıcıya ulaşan bu uygulama yeni trend olacağa benziyor. Şöyle bitirsek yerinde olur sanırım: Herkes Tolki’de, sen nerdesin?

facebook.com/TolkiApp

twitter.com/TolkiApp

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir