Ayın Dikkat Çekeni

Türkiye’ye Şeriat Gelse, En Son Fark Edecek Kitleyiz

By  | 

Ofiste bazen konuşuyoruz; Türkiye’ye şeriat gelse, en son fark edecek kitleyiz diye. Bu tezimizin kanıtlandığını hissediyorum.

Yazı: Yeşer Sarıyıldız
yeser.sariyildiz@mbsays.com

https://twitter.com/#!/androverdose

İşim gereği gündemi çok yakından takip ederken, bi’ taraftan da aslında asıl gündemi kaçırıp duruyorum. Bazen çok çalışıyoruz; ama öyle böyle çok değil.. Ne kadar çok olduğunu ancak diğer ajanslar anlar. Uzayıp giden, bitmek bilmeyen toplantılar, sunumlar, bütçeler ve revizyonlar arasında takip ettiklerim genelde global kampanyalar, rakip markalar vs oluyor. Tüm bunların arasında debelenirken, her an sosyal medyada online da olsam, bazen ipin ucunu kaçırıyorum ve birden kürtaj yasaklanıveriyor!

Ofiste bazen konuşuyoruz; Türkiye’ye şeriat gelse, en son fark edecek kitleyiz diye. Bu tezimizin kanıtlandığını hissediyorum.
Bir masada 20 kişiysek, o masada genelde en az 21 smart phone bulunuyor. Evlilik öncesi birlikte olmamak diye bir şey kaldığını pek sanmıyorum. Eğer uzun etek giyilmeye başlandıysa, bu moda olduğu içindir zaten. Ajanslar, dergiler, tasarımcılar, müzisyenler, markaların pazarlama departmanları derken; dünyada ne olup bitiyor, özünde hiçbir fikrimiz olmuyor. Yine aynı şekilde, bizi şoka uğratan bir hadise vuku bulduğundaysa, Twitter’dan eyleme geçiyor, bloglarımıza yazılar yazıyor, statuslerimizi update ediyoruz. Peki bu blogları kim okuyor? Aynı kısır döngüde takılıyor, kendi dünyamızdan çıkıp farkına varamıyoruz.

Bugün Asmalımescit’in girişinde namaz kılan adamlar vardı, herkes (biz yani herkes derken) şok içindeydi. Muhtemelen birkaç yıla (iyi ihtimalle) bu normal olacak. Biz ne kadar hızlı ilerlediğini fark edene kadar, her şey çoktan normalleşmiş olacak.

Kürtaj meselesine gelince.. Tecavüzden doğacak bir çocuğa bakacak olan devlet; o kadın tecavüze uğrayana kadar neden sahip çıkmıyorsun? Sana ağız dolusu küfürler ediyorum; yetmiyor, sinirimi dindiremiyorum.

Bir taraftan da anlayamıyorum. Öbür taraftan baktığımızda, erkek egemen bir toplum da olsa, bu sadece biz kadınların sorunu değil. Binbir çeşit korunma yöntemi de denesen, olabiliyor, sıkıntı çıkabiliyor; bunu biliyoruz. Diyelim ki, bizler anne olmaya hazır değiliz. Peki siz baba olmaya hazır mısınız beyler?
Peki ne yapılmaya çalışılıyor? Sadece evlilik öncesi seksi engellemek değil bu; hiçbir kadının rahatça sevişememesi demek. Sürekli korku içinde yaşaması demek. Özgürce sevişemeyen kadınlar yüzünden, gerim gerim dolaşan erkekler, seks kokan, ama seks yapılamayan bir toplum demek. Kime ne faydası var, hiç çözemiyorum.

Dinime karışmasını bile kabullenemediğim devletin, hayatıma bu kadar müdahil olmasını kaldıramıyorum. Artık “kadın olmak” diye bir şey var. Sırf kadın olduğun için her fırsatta kendini kötü hissetmen bekleniyor. Burda kadın olmak gittikçe zorlaşıyor, ben gitmek istiyorum.

Tüm bunları düşünürken, biz kürtaj hakkında bağırıp dururken, aslında bin tilki etrafımızda dört dönüyor; biliyor, ama yetişemiyoruz.

Küçükken, bi’takım büyük adamların, bi’ masada oturup dünyanın ve ülkenin gidişatı hakkında derinlemesine planlar yaptığını hayal ederdim. Şöyle saçma bişi yapalım, insanlar o tarafa kaçışırken biz de gizlice şeyi hallederiz” gibi.. Artık daha büyüğüm ve buna daha çok inanıyorum. Ekşi’den season when passed’ın “son 24 saat içinde Türkiye” entrysindeki maddeleri kopyalayarak uzaklaşıyorum:
– polise astımlı olduğunu söylemesine rağmen biber gazı yiyerek ölen gencin hastane önünde eylem yapan ailesine de biber gazı sıkıldı.
– sağlık bakanı “tecavüze uğrayan kadının bebeğine devlet bakar” dedi.
– kürtajı yasaklayacak kanunun haziran’da meclise sunulacağı açıklandı.
– havayolu çalışanlarına grev yasağı getiren yasa meclis’ten geçti.
– 300 thy çalışanı grev yaptığı için işten çıkarıldı.
– “gazeteci gözüyle sansür ve otosansür” adlı çalışmayı hazırlayan bilgi üniversitesi medya ve iletişim sistemleri fakültesi öğretim görevlisi esra arsan bilgi üniversitesi’ndeki işinden atıldı.
– emniyet güçlerinin copları demire çevrildi.
– kck davasında avukatlık yapan 103 avukat hakkında soruşturma başlatıldı.
– 16 yıllık yeni şafak yazarı ali akel, hükümetin uludere’deki tutumunu eleştirdiği için gazetesinden kovuldu ve bunu kabul edilebilir bulduğunu açıkladı.
– rtük üyelerinden gelen ‘tavsiye’ kararının ardından, 1 kadın, 1 erkek dizisindeki çiftin yeni bölümde evlendirilmesine karar verildi.
– tütün ve alkole %15 zam geldi
– 3. köprü ihalesi yapıldı
– milli eğitim bakanlığı’nın okullarda sağladığı internet hizmetinde google’a girilmediği ortaya çıktı.
– 3. yargı paketinin 11 maddesi komisyondan geçti ve avukatların dosyalara erişimine daha da kısıtlama getirildi
– eskişehir’de kürtaj ve sezaryen tartışmalarını protesto etmek için ak parti il başkanlığı’na yürümek isteyen grupla polis arasında çıkan arbedede 7’si kadın 8 kişi gözaltına alındı.
-tbmm insan hakları komisyonu başkanı ayhan sefer üstün ‘tecavüz edilen kadın da doğurmalı. bosna’da pek çok kadın doğurdu. özürlü olacak diye bebeği öldürmek de cinayettir’ dedi.
– tarafsız bölge programına katılan aile hekimi seda sezer tecavüze uğrayan kişinin kürtaj yaptırmasını değil de tecavüzcüsünü öldürmesi gerektiğini söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir