Takipte

Women Are Heroes

By  | 

Yazı: Yeşer Sarıyıldız

yeser.sariyildiz@madambrownie.com

JR genç bir Fransız sanatçı. Gece geç saatlerde sokağa çıkmaktan korkan bizlerin aksine, dünyanın dört bi’ yanında, güpegündüz insanların öldürüldüğü, çatışmaların yaşandığı şehirleri geziyor ve kocaları ya da oğullarını çatışmalarda kaybedip hayatta kalmaya çalışan masum kadınları, hatta belki de bu kadınların masumiyetini fotoğraflıyor. 28mm objektifle çektiği bu fotoğrafları sergilemek için yine o şehrin duvarlarını, araçlarını, binalarını, hatta merdivenlerini kullanarak sokak sergileri açıyor.
Bununla kalmayıp bu fotoğrafları gece geç saatlerde sokağa çıkmaya korkan biz kadınların yaşadığı modern şehirlerdeki modern galerilerde de sergileyerek, o kadınlara hüzünle karışık bir acı duymamızı sağlıyor, bizi hikayelerinin içine götürüyor.
Birkaç Afrika ülkesinden sonra, JR şimdi de kahvesiyle ünlü Rio de Janerio’da, Brezilya’da. Biz kahvesiyle tanırken, JR her gün polis tarafından onlarca sivilin öldürüldüğü; şiddetin, sevdiği birini kaybetmenin günlük hayatlarının bir parçası olduğu kadınları fotoğraflamış ve onların dünyasına o dünyada hayat vermiş.

http://www.womenareheroes.be/1 Comment

  1. Pingback: Tweets that mention Women Are Heroes | Madam Brownie -- Topsy.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir