Takipte

Ya Diğerleri?

By  | 

Moru severim; ama çok da korkarım. Son yıllarda kadına şiddetin yüzde bin 400 oranında arttığını biliyor ve azalmayacağı endişesini taşıyorken, neden morun sevdiğimiz gibi kalmasına özen göstermeyelim…

Yazı: Derya Güzel

derya.guzel@madambrownie.com

Maaşımı alır almaz, avmlerden birine daldım ve ne var ne yoksa talan ettim. Burç Rehberi‘nden de yardım alarak işimi kolaylaştırdım. Hayatımdaki en kolay ve en hızlı alışverişim bu seferkiydi inanın.

Bu vesileyle hem alışveriş yaptım, hem de sosyal sorumlu oldum!

Capitol bu aralar güzel işlere imza atıyor, orası ayrı. Parmak bastığı bir nokta ise bir kadın dergisi yazarı olarak oldukça ilgimizi çekti açıkçası. Ne Kadar Kadınız, Ne Kadar Özgür? dedikten sonra oturup düşündük bi… Peki biz hayatımıza giren erkeklerden şikayet ederken, psikolojik bir yana fiziksel şiddete uğrayan kadınları düşünüyor muyduk… Düşünüyorsak bile bu yarayı iyileştirmek için onlara ne kadar destek oluyorduk?

Kadınları yücelten bir toplumun devamı olarak, neden bu kadar ezici gücün altında kalmaya boyun eğiyorduk… Çok uzağımızda değiller, gecenin bir yarısında üst kattan seslerin geldiği olmadı mı? Ertesi gün, en sevdiğimiz renklerden morun, bir yüze yakışmadığını içimiz sızlayarak öğrenmedik mi…

Sonra mor bir meta oldu. Sonra Mor Çatı oldu. sonra Capitol, tutup Kenan Doğulu, Nilüfer ve Şebnem Ferah’la güzel bir projeye daha imza attı. Sanatçıların kendi sözlerinden oluşan tişörtler Mor Çatı’ya destek amacıyla avmnin ilk katında satışa sunuldu. Giymediğimiz onlarca kıyafeti acımadan alıyorken, geceleri en azından bir nebze rahat uyumak adına bu tişörtlerden almamak büyük bencillik ve düşüncesizlik olur gibime geliyor.

Bütün bu düşüncelerin arasında kendimle hesaplaşırken standın önünde buldum kendimi. Bir tişört de ben aldım.

Belki siz de, bu tabloyu gördükten sonra hikayeyi tanıyıp bir tane alırsınız?

Şiddet Döngüsü


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir