Takipte

Yatay Zeka

By  | 

Röportaj: Tansu Karabulut

Bundan 3 yıl önce Couch Surfing isimli uluslar arası bir ağın İzmir üyeleri olarak organize etmeye çalıştığımız bir kampın “bir arpa boyu yol kat edilemeyen toplantısına” katıldığımda tanıştım Orhan’la. Son toplantıydı o zaten. O toplantı da alabildiğimiz tek karar 3 Ocak’ın Perşembe gününe denk geldiğiydi. Bir de dediklerine göre o toplantı öncekilerine kıyasla en verimli toplantıymış. Düşün artık sen gerisini sevgili okur. Kolpa bir etkinlik organize ettik zaten. Yine de herkes eğlendi, mutlu ayrıldı. Her durumdan eğlence çıkarmasını bilen, rahat insanların tercih ettiği bir servis couchsurfing çünkü. Orhan’ı bu sayede tanıdım işte. Orhan’ı tanıyınca Yatay Zeka’yı da tanımış oldum. Eğlenmesini ve eğlendirmesini bilen rahat insanların grubu Yatay Zeka. E hal böyle olunca biz de kasmadık tabii. Ha kasmadık diye röportajı da, grubu da kolpa sanmayasın sakın.

Şurdan Facebook’taki fan sayfasına; şuradan da  myspace’ine ulaşabilirsin.

*Hadi biraz Yatay Zeka’nın nasıl kurulduğundan bahsedelim.  Kimdir Yatay Zeka? Felsefesi nedir?

Orhan: 2003 yılında İTÜ’deki bir yurt odasında aniden kuruluverdik. O zamanlar Görkem vokal yapıyordu. ( Gençlik işte 😀 ) Bir de dayımız vardı davulcu.

Görkem: Dayı 2008’de evlenip göbekli aile babası olunca Özkan katıldı aramıza.

Özkan: Evet. Katıldım.

*Hemen ardından “Neden Yatay Zeka?” diye sorayım.  İsmin grubun felsefesiyle bir ilgisi var mı? :)

Orhan: Adı üstünde Yatay Zeka işte :)

Görkem: Kafası çalışan, gebeşi seven adamların grubu.

*Albüm çıkarmayı düşünür mü Yatay Zeka? Var mı bununla ilgili çalışmalar?

Görkem: Albümden kasıt şayet, bandrollü, D&R’da falan satılacak, üzerine alarm takılan CD ise biz ondan yapmayacağız. Bestelerimizi elimizden geldiğince profesyonel şekilde kaydederek, bunları paylaşmayı planlıyoruz.

Orhan: Öncelikle EP olarak çok yakında Tokat Gibi!’yi paylaşacağız. Ardından da daha uzun soluklu bir albüm projemiz var.

*“Yatay Zeka’yla ilgili daha çok şey öğrenmek istiyorum. Nerelerde çıkıyor bilmek istiyorum “ diyenler nereye gitsin? Blog veya web sitesi yok zira. Ne yapacağız?

Özkan: Bize en kolay ulaşım yolu Facebook grubumuz. Her türlü gelişmeyi oradan bizi takip edenlerle paylaşıyoruz. Aynı zamanda kayıtlarını tamamladığımız şarkılarımızı myspace’de paylaşıyoruz.

Görkem: Ayrıca web sitemiz henüz yok ancak web karpuzumuz var :) Web karpuzumuza www.yatayzeka.com adresinden ulaşabilirsiniz.

*Miller Music Festivalleri’nde ilk 10 a girmeyi başardınız. Tebrikler öncelikle   Bu katıldığınız ilk  müzik yarışması mıydı? Bundan sonraki yarışmalara da katılmayı düşünüyor musunuz?

Özkan: Evet ilk yarışmamızdı. İlk 10’a kaldık; ancak finallerdeki canlı performans için ilk 3’e giremedik.

Orhan: Olsun gene de seviyoruz biz Miller’ı. Önemli olan katılmak! Ve de bira.

Görkem: Bundan sonraki hedefimiz ise Eurovizyon’da Türkiye’yi temsil etmek.

*Sahi müzik yarışmalarına katılmak zor mu? Genç gruplara ya da grup kurmak isteyen gençlere tavsiye edeceğiniz şeyler var mı?

Görkem: Eurovizyon’a katılmak sanırsam biraz zor. Ancak diğer yarışmalara katılmak gayet kolay.

Özkan: Birkaç şarkı. Bir form. Birkaç da imza.

Orhan: Bu arada biz de genç bir grubuz :) Ama grup kurmak isteyenlere özellikle şunu söylemek isteriz, GRUP KURUN!

*Yatay Zeka’nın ilerisi için planları neler?  Bütün müzik yarışmalarına katılacağız, her yerde konserler vereceğiz ya da hepsinden önce bir web sitesi yapacağız gibi şeyler?

Özkan: Öncelikle bir stüdyo çalışması yapacağız. Aylardır yatay moddayız :)

Orhan: Ondan sonra konserlerdi, bestelerdi derken bakarsınız belki bir web sitesi bile yaparız.

Görkem: Bir de Eurovizyon var tabi ki.

*Hani televizyon da görüp de “ah be abi biz de şöyle şeyler yapsak” dediğiniz fanteziler var mı Yatay Zeka adına?  Kişisel değil yalnız, grubu soruyorum ben. Mesela Pamela Anderson Yatay Zeka t-shirtleri giysin,  Guns N’ Roses Yatay Zeka şarkıları söylesin gibi şeyler. Uç uçabildiğin kadar.

Görkem: Fantezi çok, ama Nirvana ile konser vermek isterdim ben. Bunun da Flash TV’de yayınlanması çok ilginç olurdu. Evet evet, kesinlikle Flash TV ‘de yayınlanacak bir Nirvana konseri öncesinde yayınlanacak bir Yatay Zeka konseri.

Orhan: Kesinlikle! Ancak Flash TV çok şart değil :) Hatta Nirvana’nın kalan elemanları Chris ve Dave ile Birkaç Yatay Zeka şarkısı söylemek.

Özkan: Bu arada Pamela Anderson da Yatay Zeka t-shirtü giyebilir. Sorun etmeyiz.

Orhan: Jenna Jameson da giysin o zaman!

*Yatay Zeka’nın düzenli olarak çıktığı bir mekan var mı?

Görkem: Düzenli olarak yok, çünkü Yatay Zeka baştan düzensiz zaten. Ancak Pulp, Ekşi Limon ( yeni adıyla Erasmus Pub ), Cafe Gitar, Pendor gibi yerlerde çalıyoruz.

Özkan: Dediğim gibi konserlerimizi Facebook’tan duyuruyoruz. Bekleriz..

*Gelelim hit parçalara. “Geçen gün gene delirdim” ve “Yeniden Başla”  Yatay Zeka’nın hit şarkıları.  Bunlara klip çekmeyi düşünüyor musunuz?

Orhan: İki şarkıya da klip çekmeyi düşünüyoruz. Hatta yapacağım bütün şarkılara klip çekelim. Şu anda Geçen Gün Gene Delirdim’in klip organizasyonu bitmek üzere.  Mart ayı içerisinde klibimiz çıkarsa şaşırmayın.

Görkem: Klibimiz de Takva, Gemide, Laleli’de bir Azize gibi filmlerden bildiğimiz Yeni Sinemacılar tarafından çekilecek. Bu yüzden şanslıyız.

Özkan: Evet.

*Son olarak Yatay Zeka hayranlarına buradan söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Görkem: Yeniden Başla!

Orhan: Neden olmasın?

Özkan: Stüdyo Drive!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir