baş tacı

Yılbaşı geçti, sıra Sevgililer Günü’nde

By  | 

Biliyorum zamanı değil yılbaşı ağacı şeklinde kurabiyelerin. Ama şekle takılmayalım derim, mühim olan içerik. Hamuru kıvamında yaptık mı, bir de üzerine kalpli kalpli kalıplar, alın size tadından yenmez bir Sevgililer Günü kurabiyesi!

Yazı: Gizem Telci

İçine sevgini katmak diye bir tabir vardır ya hani… Bir de anne eli değer filan. Onlar geyik ama gerçektir aslında. Kurabiye ya da yemek her ne olursa olsun, tamamen içinden gelerek, konsantre olarak yapmak gerek. Ben en çok kafam bir şeylere bozukken yemek yaparım mesela. Bir de mutfağa özel bir müzik listem vardır, koyarım onu da fona. O sırada can sıkan ne varsa unutulur gider. Zaten en güzel yemekler ya çok sevdiğim birileri için ya da kafamı dağıtmak için pişiriyorsam çıkar.

Neyse dağılmayalım, konumuz kurabiye. Hani şu şirin görünümlü, sevgiliye en özelinden sürpriz olabilecek kıvamdaki şekilli kurabiyeler.

Malzemeler nedir derseniz…

  • 1 paket margarin
  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 1 çay bardağı pudra şekeri
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 paket vanilya
  • Renkli gıda boyaları (Çay kaşığının ucuyla kullanın)
  • 1 paket kakao
  • Alabildiği kadar un

Yapımı basit aslında, yalnızca şekil vermek için birkaç saat ayırmak gerek. O da ilişkinizi tartıp biçmeye ayırdığınız vaktin onda birine denk gelir sanırım.

Oda sıcaklığında yumuşattığınız margarini yumurta ile yoğurun. (Biliyorum biraz vıcık vıcık bir his ama en iyi sonuç için katlanmak gerek) Tamamen karışınca şekerleri koyup yoğurmaya devam edin. Sonrasında vanilya ve kabartma tozunu da eklediniz mi ununu koyup yoğurma vakti gelmiş demektir.

Alabildiği kadar un ne menem şeydir diye düşünenler varsa anlatayım. Unu boşlatıp yoğurunca, hamur yapışık kıvamdan çıkıp rahatlıkla şekil alabilecek hale geldiğinde karışım alabileceği kadar unu almış demektir. Daha fazlası hamurun sertleşmesine neden olur. Bu tarif için un miktarı ortalama 2-3 su bardağı gibidir. Ama bu durum yağ, oda sıcaklığı gibi faktörlere göre değişebilir tabi. Yapmanız gereken hamuru elinize yapışmadan rahatlıkla şekil alabilecek bir kıvama getirmek.

Kıvama geldi mi? Tamamdır. O zaman şimdi allama pullama vakti. Hamurunuzu kaç renk yapmak istiyorsanız, o kadar parçaya bölün. Örneğin bir parça kakaolu, bir parça kırmızı, sarı, yeşil ve bir de vanilyalı olmak üzere 5 parça. Parçaları renklendirmek için istediğiniz renk gıda boyası kullanabilirsiniz. Gıda boyasının kıvamı çok yoğun, o nedenle çay kaşığının ucuyla çok az bir miktarda kullanmanızı öneririm. Sonrasında her parçayı zevkinize uygun şekillendirin. Tabii Sevgililer Günü için en klasiğinden bir kırmızı kalp yapmadan olmaz. Onun dışında elinizdeki kalıplara uygun şekiller verebilir, bonibon ya da aktarlarda satılan şu pasta boncuklarıyla son rötuşları atabilirsiniz.

Kurabiyeleri yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dizin. 180 derecede ortalama 25-30 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır.

Sevgilinizin muhteşem Türk kaslarında bir parça da bizim tuzumuz şekerimiz olsun bakalım.

Afiyet olsun!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir