15 Erkeğe Sorduk

15 Erkeğe Sorduk: Kadınların Sırtını Dönmesi Size Ne Anlatıyor?

By  | 

shutterstock_240346936

Bildiğiniz gibi Iğdır’daki mitingte kadınlar Erdoğan’a sırtlarını döndüler ve cumhurbaşkanımız da bu konuda yorumlarda bulundu. Bu protestolar, Mersin’de ve Aydın’da da devam etti. Bu konu, Twitter’da da #sirtimizidonuyoruz etiketiyle konuşuldu.

Erdoğan’ın açıklamasını videoyla hatırlayalım. Biz kadınlar mı yanlış değerlendiriyoruz diye 15 erkeğe sorduk, kadınların sırtını dönmesi ne anlam ifade ediyor acaba? Hatta sorumuz tam olarak şuydu: Son mitinglerden birinde, bildiğin gibi bir grup kadın Erdoğan’a sırtını döndü ve Erdoğan bu konuda çeşitli yorum ve imalarda bulundu. Kadınların sırtını dönmesi sence ne anlama geliyordu?

 

Anadolu’daki kadınların Tayyip Erdoğan’a bakış açısında duygusallık oranı yüksek. O nedenle sırtlarını dönmeleri naif bir küskünlük taşıdıkları anlamına geliyor olabilir.

Ercan, 28

 

Sırt dönmek bence gayet güzel bir protesto, biz sana destek vermiyoruz, sana sırtımızı döndük demek.

Aleks, 30

 

“Götünü döndü” Erdoğan’ın anladığı. Bence; “Sana burada oy da ilgi de yok.”

Umut, 26


Muhtemelen görecek çok da matah bir şey olmadığını düşünmüşlerdir. Bazen tv’de saçma sapan bir şeyler çıkar da başkası adına utanırsın ya. Bence bu da öyle. Bakmak içlerinden gelmemiştir. Geçip gitmesini beklemişlerdir.

İlker, 32


Sırt dönmeden dönmeye fark var şimdi. Nerede ve ne zaman sırt döndüğüne bağlı. Mesela tribünde taraftarların sırt dönmesi aklıma geldi :) Oynanan oyunu beğenmeyen taraftarlar, tepki için maçın bir bölümünde sırtını döner. Kadınlarda da nerede sırt döndüğüne bağlı. Sokakta yaparsa ufak bi tartışmadır geçer gider; ama yatakta sırt dönerse sorun büyüktür. Allah kolaylık versin derim :) Ama her türlüsü de, Erdoğan’ın ima ettiği yola çıkmıyor bence :)

Gökhan, 29

 

Gezide duran adamı hatırlar mısın? Pasif direniş dersi vermişti eleman herkese. O kardeş belki yasaları biliyordu ve kimsenin ona bir şey yapamayacağının farkındaydı. Ablalar o dersi bilinçaltına kazımışlar. Ayrıca tahmin ettiler mi bilmiyorum; ama ablalarım tv’de seslerini de duyurdular. Ses çıkarmadan :) Neyse ki, Yezid’in bu sene sesi kısılmadı da kusmuğunu duyduk sırtıma sırtıma.

Sercan, 30

 

Yani şöyle ki; aslında Erdoğan’a arkalarını dönmeleri bir sivil itaatsizlikti. Erdoğan, devamlı olarak kadınların yaşamları üzerine doğum, gülme vs. saçma acıklamaları bulunduğundan dolayı kadınlarda biz seni tanımıyoruz diyerek Erdoğan’a arkalarını döndüler. Kadınların arkalarını dönmeleri ise; bir bakıma kadınların artık erk tarafından da ciddeye alınmasını ortaya çıkarmıştır. Çünkü Erdoğan yapılan eylemi ciddiye almasaydı, bunu üzerine konuşma yapmazdı ve rahatsız olmazdı. Tam da bu yüzden, kadınların mücadeleleri erkeklere daha pasif gözükse de, şiddet yanlısı olmadan, var olan durumu protesto edebilmenin de var olabileceğini göstermiştir. Başka bir dünyanın oluşması için kadın mücadelesinin artarak güçlenmesi gerekir.

Orçun, 29

 

Protesto ediyoruz demek istediler, yani dikkate almıyoruz anlamında döndüler. Erdoğan da sırtını dönmeyi “götünü dönmek” olarak anlamak istedi ve onu ima eden laflar söyledi. Leş.

Uğur, 33

Anadolu kadınları her şeyin en doğrusunu bilirler ve kesinlikle erkeklerden çok daha fazla sağ duyuya sahipler. Bu yüzden ne eyledilerse güzel eylemişlerdir diye düşünüyorum. Kadınları eve mahkum bir çocuk doğurma makinesi olarak gören AKP zihniyetine karşı sırtlarını dönmeleri bence “yüzünden ne hayır gördük ki…” demek anlamına geliyor olmalı!

Murat, 37


Valla benim düşüncem “yüzünü görmek istemiyorum” demek istediler. Yurt dışında da sırt dönme oldukça yapılan bir şey. Keza insanlar da yapar bunu, anlamı da genelde budur. Hee, kendi sapık kitlesinin başka amacı varsa bilemem :) Ama genelde yüzünü görmek istemediğimiz kişilere sırtımızı döneriz. Düşman göte, dost başa bakar o da ayrı.

Burak, 29

 

Naif bir protesto bence, görmek istemiyorlar artık. Başka türlü tepki de verirlerdi; ama korkuyorlar.

Ömer, 32
Sana saygı duymuyorum, varlığın beni rahatız ediyor.

Akın, 27

 

Seni muhattap görmüyorum. Sana saygı duymuyorum protestosu.

Alsem, 31

 

Kadın “neden sırtını döndü” diye değil de, “ben ne yaptım” diye sormak gerekiyor. İyi bir eş, iyi bir sevgili böyle düşünmeli. Buradan yola çıkacak olursak; Bay Erdoğan’a bir grup kadının sırtını dönmesi, onun kabahatinin çok büyük olduğu anlamına gelmektedir. Erdoğan’ın sorgulamak yerine tepki göstermesi ise durumun vahimiyetini daha da perçinlemektedir.

Berhan, 32

 

Bana göre kadınların sırtını dönmesi sana ve inandığın hiçbir şeye inanmıyor ve seni tanımıyoruz anlamına geliyordu.

Mert, 35

 

Olayı çok ayrıntılı bilmiyorum; ama kadınların sırtını dönmesi gayet güzel bir protesto hareketidir. Yani “Sus artık seni dinlemek istemiyoruz” demek istemişler. Ama Erdoğan köylü gibi, böyle çok terbiyesiz bir imada bulunmuştur diye düşünüyorum.

Agah, 22

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir