Anasayfa

Gerçek Olmayan Bir Modelle Moda Çekimi Nasıl Olurdu?

By  | 

Kendinizi, olduğunuz haliyle hiç bir moda çekiminde hayal ettiniz mi?

Moda, kozmetik vs tüm sektörler, aslında size sadece ürünü değil, markayla özdeşleştirdikleri lifestyle’ı vaadeder. Zaten aksi halde, parfümü görselle satmak ne kadar zor olur, siz düşünün.

Burberry’nin, Prada’nın, Zara’nın, LCW’nin, Lancome’un, Avon,’un hepsinin ayrı bir imajı vardır. Biz reklamcılar oturup önce bu marka bir insan olsa kim olur, nasıl biri olur onu düşünürüz.

Siz farkında olmadan herhangi bir şey alırken bakınırsınız, bazen görmezsiniz; ama bilinçaltınız kodlar ve belki de ordaki kadın olmak istediğiniz ya da kendinize yakın hissettiğiniz için onu alırsınız. Bunların hepsi zaten bildiğimiz şeyler.

Bildiğimiz, ama nedense engelleyemediğimiz şeyse, hepsi onlarca retouch, makyaj ve photoshop hilesinden geçtiği halde mutsuz kadınlar haline gelmemiz.

Fransız moda editor Nathalie Croquet , sektörün hep bulunduğu tarafından çıkıp bu sefer kamera önüne geçmeye karar vermiş, üstelik modellerin yerine.

Fotoğrafçı Daniel Schweizer, saç ve makyaj artistiyle geçen yaz Fransa’da SPOOF adını verdikleri projelerine başlamışlar. Parodi anlamına gelen SPOOF, zaten olayın tamamını açıklıyor.

Nathalie, 30 yıldır 200’den fazla fotoğrafçıyla çalıştığı için kendi tecrübelerinden yararlanıp pek zorlanmamışa benziyor. Fotoğraflarla ilgili konuştuklarında, Buzzfeed’e de “Ben fotoğraflarda kendimi göremiyorum. Telefonda kendi sesini tanıyamamak gibi bir şey” diyor.

Yaptıkları çalışmalar hem tenik, ışık vs hem de anlam olarak “tam” olmuş durumda.

Nathalie yaptıkları projeden bir sonuç çıkarmıyor ve çıkarılmaması gerektiğini düşünüyor, aksine herkes kendine ait sonucu çıkarsın istiyor. İnsanların daha fazla spirituel yaklaşıma ve iyi bir eğlenceye ihtiyacı olduğunu söyleyen Nathalie, tabi ki kendisinin de çok eğlendiğini anlatıyor. Sonuçta tüketim, kozmetik, moda, retouch, photoshop, güzellik hepsi kadınlar için var ve tartışmaya açık şeyler.

Yine de insan düşünmeden edemiyor, retouch’sız ve karşılaştırmalı bir moda çekimi yapmaya kaçımızın özgüveni yeter ki?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir