Anasayfa

İbretlik Dizi: Tyrant

By  | 

Evet biliyoruz, Game Of Thrones çok süper böyle süprizler, herkesin ölebiliyor olması, fantastik işler, harbi ejderhalar olaylar olaylar.

got

Ama öte yandan sizi düşündürürken ibret verecek bir önerimiz var; Tyrant.

Gerçi 2. Sezon olmuş hala keşfetmeyen kaldıysa bu yazıya devam etsin, “yeni bölüm bekliyorum ben” diyenler resimlere bakıp geçebilir.

Dizi Ortadoğu’da -Orta Dünya değil, ay lütfen çıkalım bir süre fantastik dünyadan- geçiyor.

Ben diyeyim İran, siz deyin Suriye öbürü iddia etsin Mısır ama öte yandan aynı Kuveyt hadi bilemedin BAE. En ürkütücüsü de pek çok noktadan da adeta biz.

tyrant

Diziyi Amerikalılar çekiyor tüm diğer sevilen diziler gibi. Ay bu emperyalizm de olmasa Fransız Sineması ile içe kapanıklıktan, İtalyan Sineması ile alkolden, İran sineması ile depresyondan, Kore sineması ile de ödümüz koparaktan ölecekmişiz.

Neyse sonuçta Amerikalılar yaptığı için siz izlerken aralardaki “Amerika ya Ortadoğu’ya barış götürmekten vazgeçerse ne olur hiç düşündünüz mü?” sahnelerini görmezden gelin.

Savaş, muhalefet, tiranlık, isyan, örgütlenme, taht gibi yönetilen güya demokratik rejim; bunlar elin memleketinde olunca daha bir rahat izleniyor.

tyrant istanbul

Dizinin bir kaç bölümü, İsrail’de ortalık karışınca Türkiye’de çekilmiş. Bozulmayın biz de iyi Ortadoğu’yuz. Taharet musluklarımız, el dokuma halılarımız, içi saman dolu sert yastıklarımız, minaremiz, süngümüz, her biri ayrı boy biçimsiz binalarımız ve şehir planlamacılığımız, karpuz yüklü kamyonlarımız ve öten naylon tuvalet terliklerimiz ile dizide hiç de sakil durmuyoruz.

Neyin kıyısında olduğumuzu görmek için izlenebilir, “Amerika çok süper lan” mesajı alacaksanız ama siz bunu değil “Friends” i izleyin.

Bir de laf aramızda adam çooookkkkk yakışıklı!

Tyrant-FX adam

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir