Anasayfa

-MIŞ GİBİ YAPMA!

By  | 

Böyle diyor Zeynep Kurmus Hürbaş Facebook’taki statüsünde.

“Peki… “Mış gibi” yapmaya devam ediyor musunuz? Üzülüp ertesi gün hala hiç bir şey yapmıyorsanız, içinize bir daha bakın, ne olur.”

Çünkü tweet atınca duyarlılığımızı göstermiş sayıyoruz kendimizi, hastaneye gitmeden paylaştığımız kan anonsu ile kan vermiş gibi hissediyoruz.

Sosyal medya bizi aksiyona geçirmeli iken, vicdan rahatlatıp yerimizde oturmamıza sebep oluyor.

Oysa dünyayı değiştirmeye niyetlenenler de bizim gibiydi, super kahraman değil, inancı ve enerjisi olan sıradan insanlardı.

Cebinizden çıkan sizi yormayacak para, yer almayı kabul ettiğiniz bir seminer, gitmeyi göze aldığınız bir seyahat, paketlemeye üşenmediğiniz eşyalar bir başkası için çok fark yarattı hep.

İşte Zeynep Kurmus Hürbaş da sosyal medyaya teslim olmak yerine, orayı bir çağrı merkezine çevirdi tek bir postu ile.

Çok paylaşıldı, çok yayıldı ve çok işe yaradı.

Şimdi bugün alternatif ve ana akım tüm gazete ve televizyonlar ismi var.

Açık ve net bir çağrı ile bizi hareket etmeye çağırdı. Yemeği pişirip önümüze koydu, siz artık paylaştırın dedi.

Üzüldüğünüzle kalmayın, Zeynep’e kulak verin, yazdıklarına destek verin ve gaza gelin. Güç içimizde.

Bu dünyayı ancak üzerinde yaşayanlar değiştirebilir, hiç bir siyasal parti, sivil toplum kuruluşu, sosyal hizmette gönüllü çalışmalarınız yoksa, kredi kartınızda ve maaş hareketlerinizde bir bağış yoksa, o manzaraya karşı içilen pahalı limonata ve süslü kahve rahatça geçmesin lütfen boğazınızdan.

Bir kahve parasına bir can yeleği alınıyor.

Bir limonata parası bir çocuk 3 öğün doyuyor.

Zeynep’in detaylı açıklaması da burada. İşte size linkler; hepsi “bağır bağır bağırıyorum, koşun kurşun eritmeye çağırıyorum” diyor.

 

zeynep

Bugün hepinizin şu veya bu şekilde görmüş olduğunuz Kobane’li Aylan için (3 yaşındaymış bu arada ve 5 yaşındaki abisi Galip ile beraber boğulmuşlar, Aspat’ta) hepinizin vicdanı sızladı di mi? Nefessiz kaldım ben her gördüğümde. Halbuki ne güzel hayallarle geçebiliyor günler, insanın nefesini kesecek o kadar güzel şeyler var ki aslında…

Peki… “Mış gibi” yapmaya devam ediyor musunuz? Üzülüp ertesi gün hala hiç bir şey yapmıyorsanız, içinize bir daha bakın, ne olur.

Özellikle geçen yıl Sinan Batuhan Rana ve Umit sayesinde “e yapacak bir şeyler var, elimizi taşın altına koyabilmemiz için hareket etmeliyiz” mesajını ben her gün gerçekleştirmeye çalışıyorum. Hayatımızda bir şeyleri paylaşarak (ama sosyal medyadan paylaşmak sayılmıyor bakın), bir emeğe, amaca, bir şeye destek olmak gerekiyor. “Mış gibi” yapmayı bırakmak gerekiyor.

Bu gece nefesim kesildikçe bu kısa listeyi hazırladım. Public yaptım. Paylaşmadan önce sizden ricam, bu listeden en az bir tanesine bir şekilde katkıda bulunun. Paypal’den, kredi kartınızdan para yollayın. Gönüllü olun. Bir şeyler yapın. Ne yaptığınızı da buraya yorum olarak yazın. Ne yapacağınızı yazın. Bir şeyler yapın. Benim bulamadıklarımı da yorum olarak ekleyin, ben de bunu güncelleyeyim.

http://www.moas.eu/donate/
Avrupa Birliği’nin Akdeniz’deki mülteci arama kurtarma bütçesi 2/3 kesilince, kendi paralarıyla bir gemi alıp binlerce mülteci kurtaranların kurduğu bir ekip. Doctors without Borders da onlarla. Ben buraya bağış yaptım.

Edit: Paypal’i olmayanlar için kredi kartıyla bağış yapabilecekleri başka bir link: https://secure.acceptiva.com/?cst=825812

https://www.facebook.com/halklarinkoprusu
İzmir’deki Suriyeli mülteciler için barınma, sığınma, bilinçlendirme çalışmaları yapıyorlar. Gidip gönüllü olabilir, maddi, ayni bağış yapabilirsiniz. Eczacı arıyorlar mesela şu aralar. Tarama çalışmalarına katılabilirsiniz, piknik yaptıklarında börek götürebilirsiniz.

http://yabangee.com/…/next-week-happy-hour-fundraiser-for-…/
Yabangee sık sık mültecilere yardım projelerine destek oluyor. Mesela 4 Eylül’de saat 7’de Cafe Lumiere’de bir fundraising var, giriş 30TL. Gitsenize. Takip etsenize.

http://www.smallprojectsistanbul.org/contact-us/
Yabangee’nin de desteklediği Small Projects İstanbul hep gönüllü, kırtasiye malzemeleri arıyor. Bu aralar kıyafet ihtiyaçları yok. Takip edip, Türkçe öğretmek üzere gönüllü olabilir, boya ve kırtasiye malzemeleri iletebilirsiniz.

http://www.unhcr.org.tr/…/t%C3%BCrkiye%E2%80%99de_b%C3%B6lg…
Burada hangi kuruluşun ne yaptığı yazıyor. Okuyun. Mesela deterjan üreten bir firmada çalışıyorsanız, antiseptik pazarlaması yapıyorsanız, kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında firmanızın bu resmi kurumlarla iletişimini sağlayıp ayni bağış yapabilirsiniz. Resmi kuruluşların bazılarının ayni destek almadığını iletildi, ancak kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle yine bu desteği verebilirsiniz. Yani Koçtaş’tan duşakabin almakla değil, duşakabin üreticisiyseniz veya konteyner fabrikasında pazalarlama yapıyorsanız hem şirketinizin sosyal sorumluluk projesi olur, hem de faydanız olur.

http://www.hayatadestek.org/tr/
Eski dijital fotoğraf makinanız var mı? Yollasanıza. Mülteci çocuklar kendi hayatlarını fotoğraflasınlar diye mesela. Mimar mısınız? İnşaat işinde misiniz? Diyin ki, elimde 20 tane duşakabin var. Mülteci kampına yollamak istiyorum. Beni yönlendirin.

https://engage.rescue.org/donate/international
International Rescue Committee (sağol Aslı) göçle ilgili bir çok değişik bölgede çalışmalar yapıyor. Yunanistan/Lesbos’daki mültecilere hukuki desteğin dışında barınma vb desteklerde de bulunuyor.

http://www.refugees-welcome.net/
Avusturya ve Almanya’da yaşayanlar için evinizi veya evinizinden bir odanızı mültecilere geçici olarak ayırmanızı sağlayan güzel bir çalışma. Zeynep’in beni eklediği bir gruptan geldi.

gezi-revir@hotmail.com (adresi teyit edemedim, sonu co mu com’mu… cevap bekliyorum ama twitter üzerinden @gezi_revir kullanıcı adıyla ulaşabilirsiniz).
Gezi revir oluşumu de belirli geçiş güzergahlarında bir çalışmalar yapmak istiyormuş. Özellikle cankurtaran sertifikası olanlar, amatör veya profesyönel denizcilik ehliyeti, deniz taşıtı olanlar ve sağlıkçılarla iletişime geçmek istiyorlar.

http://www.anadolukultur.org/…/Bekleme%20Odasindan%20Oturma…
İnanılmaz detaylı bir kaynak. Hem somut çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarının isimleri, hem detaylı bir durum analizi var. TLDR (çok uzun okumadım) demeyin, saklayıp zamanınız oldukça okuyun. 10. sayfadan itibaren STK’ları kategorik sıralamışlar. Sağlık, hukuk, kültür sanat, eğitim vs diye. Saha hastanelerinden film festivallerine kadar, bir çok detay var. İnceleyip onları da ekleyeceğim. Mesela, önceliği hayatta kalma ve barınma oldukları için mültecilerin eğitime olan bakış açısını okuyun. Çocuklarını okula kaydettirme haklarının olduğunu bile bilmediklerini, bilenlerin de ciddi ayrımcılığa uğradıklarını okuyun. Çocuklarınıza diyin ki, sınıfında Suriyeli bir çocuk görürsen, dilini bilmesen de, seninle konuşamasa da, arkadaş olmaya çalış. Top oynarken çok da konuşmak gerekmiyor ki, saklambaçta edebiyattan bahsetmiyoruz ki.

http://www.dervisbaba.net/suri
yeli-cocuklar

Gelmeden önce lütfen iletişime geçin: dervisbabacihangir@gmail.com
Derviş Baba Kahvehanesi de yardıma hazır olduğunu iletmiş. Zaten Suriyeli çocuklara yönelik çalışmalar yapıyorlarmış, siz de destek olabilirsiniz. Ata Özev’den mesaj:
Evet, mülteciler konusunda yapılacak çok şey var. İstanbul’da bu konuya eğilmiş, 2.000 kadar gönüllüsü olan bir dernek de.

Bize el vermeye ne dersiniz?

Derviş Baba Cihangir…
Kuloğlu Mah. Altıpatlar Sok. Çanakkale Apt. No:5/A Firuzağa – Cihangir

https://www.facebook.com/JoinCalAid
CalAid Calais’teki mültecilerin sığındığı kampalara destek olabilmenizi sağlamak için crowdfunding yapıyor. Türkiye’deki mülteci kamplarıyla ilgili para veya bağış yapabileceğimiz bir yer de arıyorum, yukarıdaki PDF’teki resmi kurumların dışında:
https://crowdfunding.justgiving.com/CalAid

https://www.change.org/p/dimitris-avramopoulos-e…/u/13001844
Burada da Neslihan Özgüneş’in başlattığı imza kampanyası var. Dün gecechange.org‘da “mülteci” diye arattığımda karşıma çıkan korkunç imza kampanyalarına karşı ilaç gibi. Ozlem iletti. Metnin Türkçes için:https://www.change.org/p/avrupa-k%C4%B1y%C4%B1lar%C4%B1ndak…?

http://www.gundemcocuk.org
Türkiye’deki mülteci kamplarındaki çocuklara psikolojik destek veren bir projeleri var. Güncel bir proje mevcut mu göremedim, ama gerçekten şeffaf bir oluşum. Özellikle şu linkteki eyleme çağrı basamaklarına bakabilir, gönüllü destekte bulunabilirsiniz: http://www.gundemcocuk.org/…/urfa-suructa-kamplarda-yasaya…/

http://gocmendayanisma.org/
Buradan Lampedusa sözleşmesine ulaşabilir, bilgilendirme broşürleri basıp, çantanızda, arabanızda taşıyabilir, mültecilere iletebilirsiniz.

http://www.mavikalem.org/calismalarimiz/
Burada da mültecilerle ilgili, özellikle kadın ve çocuk odaklı çalışmalar yapılıyor. Gönüllü olabilir, ayni, maddi destek yapabilirsiniz.

http://www.sgdd.org.tr/
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği aşı kampanyalarından film gösterimlerine, üreme sağlığı eğitimlerinden çocuklara yönelik hayat algısı çalışmalarına bir çok güzel işe imza atmış. Buradaki yorumlardan geldi bu güzel oluşum. Maddi destek verebilir, gönüllü olabilirsiniz. İlla pedagog olmanıza gerek yok. Muhasebe bölümüne haftada bir saat gidip dosyalamaya, zarf kapamaya bile yardım edebilirsiniz. İdari işlere yardıma kimse hayır demez.

http://www.multeci.org.tr/haberdetay.aspx?Id=119
Web sitesindeki haberler çok güncel olmasa da, özellikle hukuki destek konusunda yardıma ihtiyaçları olduklarını görebilirsiniz. Halkların Köprüsü ile beraber çalışmaları da var.

http://www.gofundme.com/greecerefugee2015
Burada da bir kısım Amerikali öğrencinin başlattığı bir fonlama projesi var, Lesvos ve Midilli’ye ulaşabilenlere destek olmaya çalışıyorlar.

https://secure.avaaz.org/en/no_more_drownings_58/?copy
14 Eylül’deki zirve öncesi, Avrupa Birliği’nin mültecilerle ilgili çalışmalarına ciddi ve acil değişiklik ve ekler yapmasını isteyen bu yazıyı paylaşabilir, imzalayabilirsiniz.

https://www.indiegogo.com/p…/refugee-kids-are-circus-heroes…
Her Yerde Sanat Derneği’nin (http://www.heryerdesanat.org/) bu fonuna bağışta bulunabilir, Mardin’deki mülteci çocuklara adanmış sanat merkezini destekleyebilirsiniz. İletişime geçin. Belki ihtiyaçları olan bir şeler vardır – jonglörlük malzemeleri mesela smile emoticon

http://imprhumanitarian.org/tr/
IMPR da guzel islere imza atmis. Ozellikle kadin hijyen paketi vb ihtiyaclari, amaca yonelik guzel bir gonullu formu da var. 21 Eylulmde baris kutlamalari hazirliklarindalar. Hemen destek olabilirsiniz:http://imprhumanitarian.org/tr/gonullumuz-olun/

ekuyumcu@gmail.com
Efe Kuyumcu da güzel organize oluyor ve desteğe ihtiyacı var. Özellikle Bodrum civarında ona destek verebilecekler varsa bu email adresinden iletişime geçebilir. Özellikle geçiş alanlarındaki mültecilere somut yardımlar yapmak üzere… Şimdi acilen bir depoya ihtiyaçları var, sopuk hava deposu da olur, kullanılmayan bir ofis de.. İletişime geçin. Boşta duran evinizi, ofisinizi geçici olarak tahsis edebilir, kendiniz başka ne destek verebilirsiniz diye konuşabilirsiniz. Aynı zamanda şu gruba katılabilir, hemen harekete geçebilirsiniz: https://www.facebook.com/groups/754004951374612/

Yine Bodrum’da geçiş noktalarında Emrah Gültekin’in bir ihtiyaç listesi var. Kendisine şu adresten ulaşabilirsiniz: e_gultekin@yahoo.com
1. Can yelekleri, özellikle çoçuklar için
2. Suya dayanıklı fener
3. Seyyar tuvalet ve duş
4. Seyyar klinik

https://www.facebook.com/groups/500090553463388/
Ankara’daki mültecilere yardım grubundan Pelin Sayılgan, Ankaralı dostları desteğe çağırıyor. Etkinlikler, lojistik ve destek için gruba katılın. Bir hafta içinde mutlaka bir yardımda bulunun. Grup içerisinde siyasi ve dini içerikli tartışmalara, etnik, dinî, mezhepsel, türcü, cinsiyetçi ayrımcılık içeren söylemlere izin verilmiyor.

https://www.facebook.com/pages/AYLAN-HATTI/1010796988959880
Sinan Dirlik’in başlattığı kampanyanın sayfası bu. Saha çalışmasından ihtiyaç listelerine kadar bir çok detayı buradan izleyebilir, kumanya ve giysi paketi hazırlamalarına, lojistik desteğe kadar bir çok detaya katkıda bulunabilirsiniz. Hem de hemen! Bir paket hazırlamak o kadar kolay ki!

Zorunlu edit: Dün geceden beri gelen destek mesajları, katılımcılık, paylaşımcılık iyi yürekli, vicdanlı insanların varlığını görmek çok çok güzel. Ancak 13 saatte gelen 1000+ arkadaşlık isteğinin hepsine cevap veremedim. Ben profilimde genelde kedi fotoğrafları filan paylaşıyorum, isterseniz “follow/takip et” sistemiyle bunun gibi “herkese açık” paylaşımlarımı takip edebilirsiniz. Çok çok sevgiler, z

Daha keyifli edit: onedio, Diken, Uzunçorap ve adını unuttuğum bir çok sitede paylaşılmış bu post. Ne güzel!

Editlere devam: İngilizcesi için:
https://www.facebook.com/cansu.colakoglu.31/posts/10153449922585189?hc_location=ufi

zeynep 2

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir