Anasayfa

Şiddet mi daha güçlü, sütyen mi?

By  | 

Kullanılmış fazla sütyenler arayan biriyle karşılaşsanız ne yapardınız? Tamam, soruyu şöyle soralım, bir sanat projesi için kullanılmış sütyenlere ihtiyacı olan Malezyalı bir sanatçı görseydiniz ne yapardınız?

Malezyalı sanatçı Louise Low Seok Loo, soruyu doğru şekilde sormuş olmalı ki, binlerce kullanılmış sütyenle, “Fatal Attraction” projesini hayata geçirmiş.

Daha önce de birçok projeye imza atan sanatçı, işin içinde sütyen olunca tabi ki uluslararası camiada da bilinirlik kazanmış.

Projenin asıl eseri balina heykeli. Onu da şöyle ifade ediyor: “Balina, etrafına tehlike ve korku salan yırtıcı bir hayvan. Benim balina heykelimin hikayesi de, kurbanların erkekleri zayıfı koruyan, koruyucu bir cinsiyet sanmalarıyla ilgili. Ben de masum balıklara tuzak olarak balinanın ağzına bir kalp şekli yerleştiriyorum. Bu aslında, aile içi şiddette karşılaştığımız, kadınların onları sömüren ve onlara kötü davranan kocalarına hala inanıyor olmaları gibi bir şey. Balinanın görüntüsü kibar ve ona yaklaşan balıklar için yumuşak, ancak balıklar bir kez girdikten sonra onları içeride tuzağa düşürecek.”

Aile içi şiddetle ilgili bildiğimiz tüm araştırmaları, yaptığımız tüm empatileri hatırlayınca; Louise ile aynı sonuçlara varıyoruz.

Kadınların, şiddet gördüğü kocalarıyla empati yapmaya çalışmaları ve onları kendilerine karşı haklı göstermek için kendilerine bahane bulmaya çalışmaları, aslında şiddeti en çok tetikleyen şey.

Bu döngüyü kırmanın en hızlı yolu, şiddet görenlerin şiddete tepki vermesi.

Unutmayın, ne zaman bir kadın sadece kendisi için ayağa kalksa, aslında bunu tüm kadınlar için yapmış oluyor.

Ayrıca, bir balina her zaman balinadır, ağzına bir kalp dikilmiş olması onu balina olmaktan alıkoyamaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir